paź 19

Mistrzostwa Prawnikow w biegu na 10 km

Ogólnokrajowe Mistrzostwa Prawników w biegu na 10 km już za nami. To wydarzenie sportowe, którego celem było zachęcenie przedstawicieli wszystkich korporacji zawodowych do aktywności sportowej,  odbyło się w ramach Sobótczańskiej Dziesiątki – Run Masters. Mistrzostwa zostały rozegrane w dniu 20 września 2014 r. w Sobótce. Na starcie biegu stanęło 619 uczestników, w tym około 70 prawników. Organizacji imprezy podjęły się Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu, Zrzeszenie Prawników Polskich we Wrocławiu, Stowarzyszenie Sędziów Polskich – Iustitia Wrocław, Izba Komornicza we Wrocławiu oraz Klub Biegacza Sobótka.

Zawodnicy ruszyli punktualnie o godz. 10. Do pokonania były dwie pętle, każda o długości 5 km, wiodące przez centrum miasta. Położenie Sobótki u stóp góry Ślęży liczącej 718 m npm sprawiało, że bieg zasługiwał na miano górskiego. Długie oraz szybkie zbiegi, jeszcze dłuższe i wyjątkowo wolne podbiegi, obligowały każdego do maksymalnego wysiłku.

Niespodzianką dla wszystkich biegaczy był udział w zawodach Adama Kszczota, mistrza europy na dystansie 800 m. Jego rekord życiowy na 10 km – 00:32:13 był nie lada wyzwaniem dla uczestników biegu. Ostatecznie najlepszy czas wśród prawników osiągnął Marcin Smyk, który z wynikiem 00:40:36 został Mistrzem Polski Prawników w biegu na 10 km. Wśród pań najszybszą okazała się być Emilia Domańska, osiągając czas 00:46:59. W kategorii radców prawnych najlepiej trudy biegu pokonał Wojciech Szymczak 00:41:44 oraz Elżbieta Janus Burak z wynikiem 00:56:31.

Zwieńczeniem Mistrzostw było rozdanie nagród i medali. Zaszczyt uhonorowania najlepszych sportowców przypadł Lidii Hojeńskiej prezesowi ZPP we Wrocławiu, Witoldowi Firkowiczowi prezesowi wrocławskiej Iustiti oraz Tomaszowi Schefflerowi wicedziekanowi Rady Izby Radców Prawnych. Ponadto pamiątkowe medale były wręczane wszystkim tym, którym udało się ukończyć bieg.

Pomimo zakończenia rywalizacji sportowe emocje nie ustały. Na pikniku, który odbył się po biegu zawodnicy dzielili się opiniami oraz wymieniali uwagi. Każdy manifestował, że w przyszłym roku z pewnością pokona trasę szybciej. Niewątpliwie tym deklaracjom sprzyjała piękna aura, ale przede wszystkim otoczenie Sobótki i Ślęży. Wśród wielu atrakcji tego miejsca jest m.in. Aleja Sław Biegania, gdzie odciski stóp biegaczy przypominają o wybitnych postaciach świata biegowego.